Závěrky firem bude zveřejňovat finanční správa

10. července 2019

Stav, kdy je v obchodním rejstříku možné najít účetní závěrky pouze malé části firem, chce ministerstvo průmyslu a obchodu napravit dohodou s resortem financí. Účetní výkazy budou místo samotných firem předávat rejstříkovému soudu, který vede obchodní registr, berní úřady.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) říká, že dohoda najde podporu v celé vládě. "Jde jen o to odkdy. Já navrhuji, aby se takto vkládaly už údaje za účetní rok 2020," řekl Havlíček. Podle statistik ministerstva spravedlnosti jen asi třetina firem plní povinnost a účetní výkazy do rejstříku zadává.

Například za rok 2017 je nezveřejnilo 63 procent firem. Nedávno na to upozornila poradenská společnost Apogeo. "Za porušení nehrozí jen citelné sankce od rejstříkového soudu, ale je k tomu také přihlíženo při hodnocení spolehlivosti plátce DPH finančními úřady," potvrdil úskalí nesplnění povinnosti Michael Dobrovolný, manažer společnosti Smart Office & Companies ze skupiny Apogeo. Tím, že se údaje nezveřejňují, může klesat důvěra zahraničních obchodních partnerů nebo investorů v české podnikatelské prostředí. Z analýzy poradenské společnosti Bisnode vyplývá, že společnosti, které se vyhýbají injistě povinnosti, jsou rizikovější než firmy, které své finanční výkazy pravidelně zveřejňují. "Absence finančních výkazů ve sbírce listin by měla být varovným signálem," řekla analytička Bisnodu Petra Štěpánová.

Asociace podnikatelů a manažerů říká, že živnostníkům nevadí, pokud finanční správa zveřejní jejich údaje. "Vadí nám však, že v současné době se na ně každý může dívat anonymně. Podnikatel by měl vědět, kdo ho lustroval, a měl by o tom dostat zprávu," vysvětlil stanovisko předseda Radomil Bábek. Asociace proto chce požádat poslance, aby se zasadili o nápravu. Každý by měl znát, kdo si jeho složku prošel. "Podnikatelé jsou, co se týká zveřejňování osobních údajů, diskriminováni," řekl Bábek. Havlíček namítá, že všechny údaje, například bydliště, by nemusely být anonymně přístupné, závěrky však mezi ně podle něj nepatří.

Ministr zároveň říká, že hlavním důvodem dohody s ministerstvem financí není dostat do rejstříku účetní data všech firem. Podle jeho slov hodlá vláda cestou balíčku změn snížit administrativní zátěž podnikatelům: "O snižování byrokracie se roky mluví, v praxi k ní ale příliš nedocházelo. Plán má situaci změnit." Vedle automatického zadávání účetních výkazů do obchodního rejstříku finanční správou slibuje ministerstvo průmyslu a obchodu dalších 90 změn, které mají snížit administrativu zejména malých podnikatelů. Vláda už například několik měsíců chystá zavedení paušální daně pro malé živnostníky s obratem do jednoho milionu korun. Takový by měl mít možnost na jednom formuláři a jednou platbou vyřešit dosavadní tři různé platby. Nyní vyplňuje tři formuláře – pro daň z příjmů, pojistné na sociální zabezpečení a na zdravotní pojištění. S tím souvisí i slibované zřízení portálu Moje daně.

"Podnikatelé budou moci povinnosti související s daněmi řešit z domova prostřednictvím internetového připojení," slibuje ministerstvo financí. Vláda už portál slibuje od minulého volebního období, poprvé s ním přišel ještě jako tehdejší ministr financí současný premiér Andrej Babiš. 90 změn sníží administrativní zátěž podnikatelů, slibuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Vadí nám, že v současnosti se na údaje v obchodním rejstříku každý může dívat anonymně. Podnikatel by měl vědět, kdo jej lustroval. Radomil Bábek předseda Asociace podnikatelů a manažerů

 Zdroj: IHNED.CZ

Zpět

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám
Zavřít