Zákon o obchodních korporacích

18. prosince 2011

Poslanecká sněmovna ČR v závěrečném čtení schválila zákon o obchodních korporacích, který upravuje fungování obchodních společností a družstev. Předpokládaná účinnost tohoto zákona je stanovena na leden 2014.

Poslanecká sněmovna v závěrečném čtení schválila zákon o obchodních korporacích, který upravuje fungování obchodních společností a družstev. Zákon reaguje na novou úpravu občanského zákoníku a stanoví určité odlišnosti typické pro podnikatelský svět. Mezi jeho hlavní přínosy patří jednodušší podnikání, svobodné rozhodování o vlastnictví a motivace k dobré správě společností.

Nový zákon umožní mimo jiné snazší přístup k podnikání. Zákon podnikatelům přináší možnost svobodnějšího rozhodování o jejich vlastnictví. Cílem přitom není bezbřehá volnost, ale systém, který na jedné straně neomezuje podnikání a na druhé straně chrání ty, kteří nemají dostatečný vliv nebo dostatečné informace - věřitele nebo menšinové společníky a akcionáře.

Zákon rovněž zavádí přesnější a ucelenou regulaci správy obchodních společností. Oproti dnešní úpravě věnuje více pozornosti vzniku smlouvy o výkonu funkce, otázkám odměňování, kontrole procesu rozhodování manažerů a jejich odpovědnosti za škodu.
Předpokládaná účinnost nového zákona o obchodních korporacích je stanovena na leden 2014.

Zpět

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám
Zavřít