Zahraniční kapitál v českých firmách klesl. Polovina pochází z daňových rájů

28. května 2014

Kolem 51 % zahraničního kapitálu v českých firmách pochází z daňových rájů. Objem zahraničních investic do základního jmění českých firem meziročně klesl o 22 miliard, zahraniční subjekty tak ovládají 41 % celkového kapitálu společností v Česku.

Objem zahraničního kapitálu investovaného do základního jmění českých firem meziročně klesl o 22 miliard korun. Zahraniční subjekty tak ovládají 41 procent z celkového základního kapitálu českých společností a mají majetkový podíl ve více než pětině z nich. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Bisnode. Ke konci dubna podnikatelé do základního kapitálu českých firem investovali celkem 2,354 bilionu korun.

Tuzemské subjekty aktuálně ovládají 59 procent z celkového základního jmění v českých společnostech a mají majetkový podíl v 78,3 procenta firem. Zahraniční vlastníci investovali do 21,7 procenta tuzemských firem. Objem zahraničního kapitálu investovaného do základního jmění českých firem se tedy meziročně snížil o 2,3 procenta. "Zatímco objem zahraničního kapitálu investovaného do tuzemských akciovek a s.r.o meziročně klesl, objem kapitálu z destinací považovaných za daňový ráj se meziročně zvýšil o 69,4 miliardy Kč, tedy více než 17 procent. Tyto statistiky ale výrazně ovlivnil prodej Telefóniky do skupiny PPF Petra Kellnera," komentovala výsledky analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Z daňových rájů je kontrolováno 489,2 miliardy Kč základního kapitálu českých firem, což je 51 procent z celkového zahraničního kapitálu. Naprostá většina je koncentrována v evropských, čili takzvaných on-shore daňových rájích. "Takzvané daňové ráje jsou často lokality, které mají jen stabilnější právní systém a lepší vymahatelnost práva. Kapitál se přes zahraniční společnosti investuje, to však nemusí nutně znamenat, že je zahraniční. V některých případech jde o reinvestice českých peněz," upozornil partner poradenské společnosti APOGEO Vítězslav Hruška.

Zdroj: Bisnode

Autor: ČTK

Zpět

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám
Zavřít