USA nutí české banky sdělovat údaje o příjmech svých občanů

27. prosince 2010

Americké banky si začnou za bankovní tajemství účtovat 30 procentní daň.

Spojené státy chtějí po bankách celého světa, aby posílaly každý rok přehledy o pohybech na účtech všech klientů z řad amerických osob. Má je k tomu přinutit již schválený zákon proti daňovým únikům (FATCA), který má vstoupit v účinnost už od roku 2013. Finančním institucím, které nebudou informace o klientech hlásit, bude stržena 30procentní srážková daň z každého obchodu, který v USA uskuteční. Banky se proti tomu bouří.

Jde totiž o velmi tvrdé opatření, které by prakticky zničilo motivaci bank v Americe obchodovat. Například při prodeji cenných papírů by se totiž daň strhávala z celé prodejní ceny, nejenom z realizovaného zisku. "Banky, které v USA obchodují, budou mít zřejmě silnou motivaci začít zmíněné údaje reportovat," řekla Jana Antošová z daňového oddělení Deloitte.

Zákon zároveň bankám ukládá od všech klientů zjišťovat, zda nejsou "americkou osobou". Pokud klient odmítne informace sdělit, musí banka provést 30procentní srážku z jeho příjmů sama a uhradit ji americké daňové správě. USA tak chtějí zmapovat příjmy svých občanů v zahraničí a zabránit daňovým únikům. Od opatření si slibují až 7,6 miliardy dolarů (bezmála 150 miliard korun) dodatečných příjmů během deseti let od zavedení.

Kromě bank se bude nová povinnost týkat také investičních společností, fondů, obchodníků s cennými papíry a pojišťoven.

Banky upozorňují, že nařízení naráží na ochranu osobních údajů. Není v souladu ani se současnou českou platnou legislativou. "Americký zákonodárce vyžaduje od českých soukromých subjektů plnění "povinností", které mohou být v rozporu s českým právem. Na první pohled zde naráží na povinnost dodržovat bankovní tajemství a zákon na ochranu osobních údajů," řekl Jan Matoušek z ČBA.

Legislativa podle bank přinese značnou administrativní a finanční zátěž a přinutí banky odkrývat soukromí svých klientů. Dopady nyní banky analyzují. "Pravděpodobně se to dotkne procesu získávání informací od klientů a interních procesů banky, nastavení IT systémů a ochrany dat," řekl Jan Holinka z České spořitelny.

Kolem nového zákona panuje řada nejasností. Sporná je třeba definice americké osoby. Mělo by jít nejen o americké občany, ale i lidi, kteří mají tamní pracovní povolení nebo povolení k pobytu. Nová povinnost se zřejmě bude týkat jak fyzických, tak právnických osob. To znamená, že banky budou muset hlásit i příjmy firem s americkým vlastníkem či spoluvlastníkem.

USA se chystají v půlce příštího roku vydat výklad k aplikaci zákona. Lobbisté bojující proti němu opakovaně upozorňují americké úřady na některá problematická ustanovení. Zdůrazňují, že některé banky by mohly začít americké klienty zcela odmítat, což považují za diskriminaci na základě občanství.

Co je to FATCA

FATCA

Jedná se o nový americký zákon o podávání informací o zahraničních účtech pro daňové účely (Foreign Account Tax Compliance Act).

Koho se týká

Týká se bank, investičních společností, fondů, obchodníků s cennými papíry, pojišťoven a dalších finančních institucí v podstatě po celém světě.

Na co se zaměřuje

Předmětem nové srážkové daně mohou být výplaty úroků, dividendy, příjmy z nájemného, mzdy, bonusy, renty a další příjmy.

Zdroj: www.iHNed.cz

Zpět

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám
Zavřít