V novele ministerstvo zavede takzvanou společnou a nerozdílnou odpovědnost plátců za odvedení daně. „Požadavek vznesli zástupci podnikatelské sféry v rámci snahy o řešení významných podvodů především v oblasti pohonných hmot. Je to další z nástrojů v boji proti daňovým únikům,“ říká Jakub Haas z ministerstva financí. Návrh novely je nyní ve vnitřním připomínkovém řízení a odborná veřejnost se k němu bude moci vyjádřit v průběhu června.
Tento výklad dnes již platí pro spotřební daň v zákoně o spotřebních daních, a jak upozorňuje bývalá náměstkyně ministra financí a partnerka BDO Tax Dana Trezziová, pokud by platil i pro DPH, znamenalo by to velký problém pro část byznysu. „Umím si představit, že by to mohlo odrovnat například některé české distributory,“ říká Trezziová. Zároveň upozorňuje, že problém vidí i ve státní správě, která není schopna daňové podvody efektivně odhalovat.
To odmítá náměstek ministra financí Peter Chrenko. „Společná a nerozdílná odpovědnost znamená, že pokud to půjde, budou úřady primárně vymáhat daň u dodavatelů, pakliže to nepůjde, pak od odběratelů. Primárním cílem je zamezit podvodům při řetězcových obchodech,“ říká Chrenko. „Aby i odběratel ručil za své partnery a obchodní partneři věděli, s kým obchodují. Chceme, aby se firmy řídily heslem: Znát svého zákazníka,“ popisuje návrhy Chrenko. Jakub Haas dodává, že novelou chce ministerstvo financí využít veškeré možné nástroje, které se dají použít v rámci boje proti daňovým podvodům. „Cílem ministerstva rozhodně není touto úpravou likvidovat poctivé podnikání,“ říká Haas.
Zavedení institutu společné a nerozdílné odpovědnosti umožňuje směrnice Evropské unie z roku 2006 o společném systému daně z přidané hodnoty. Využívají ho například v Dánsku, na Slovensku nebo ve Velké Británii.