Stát dostihne neplatiče DPH

27. května 2010

Ministerstvo financí chystá zbraň proti podvodníkům, kteří neplatí daň z přidané hodnoty. Podle novely zákona, kterou připravuje, bude moci stát vybírat daň od dodavatele nebo i od odběratele, podle uvážení úřadů.

V novele ministerstvo zavede takzvanou společnou a nerozdílnou odpovědnost plátců za odvedení daně. „Požadavek vznesli zástupci podnikatelské sféry v rámci snahy o řešení významných podvodů především v oblasti pohonných hmot. Je to další z nástrojů v boji proti daňovým únikům,“ říká Jakub Haas z ministerstva financí. Návrh novely je nyní ve vnitřním připomínkovém řízení a odborná veřejnost se k němu bude moci vyjádřit v průběhu června.

Co znamená společná a nerozdílná odpovědnost plátců? Pokud novelu schválí nový parlament a začne platit od prvního ledna 2011, budou si moci úředníci vybrat, od koho daň vybírat a potenciálně i vymáhat. Jestliže se tedy stane, že dodavatel neodvede daň, správce ji může požadovat po odběrateli, aniž by musel prokazovat, že se dopustil podvodu a přestože odběratel daň již zaplatil v ceně zboží či služeb.
„Pokud za daň odpovídá více osob společně a nerozdílně, jsou všechny tyto osoby potenciálními plátci daně, což znamená, že daň může zaplatit kterýkoliv z nich a v případě nezaplacení daně může správce daně vymáhat daň v plné výši po kterémkoliv z nich,“ píše se ve stanovisku ministerstva financí, které má deník E15 k dispozici. „Jedna osoba se nemůže bránit odkazem na druhou osobu. Správce daně nemusí zajímat, jaká pravidla si mezi sebou osoby dohodly,“ vysvětluje ministerstvo, jak může v praxi uplatňovat pojem „společně a nerozdílně“ v zákoně.

Tento výklad dnes již platí pro spotřební daň v zákoně o spotřebních daních, a jak upozorňuje bývalá náměstkyně ministra financí a partnerka BDO Tax Dana Trezziová, pokud by platil i pro DPH, znamenalo by to velký problém pro část byznysu. „Umím si představit, že by to mohlo odrovnat například některé české distributory,“ říká Trezziová. Zároveň upozorňuje, že problém vidí i ve státní správě, která není schopna daňové podvody efektivně odhalovat.

To odmítá náměstek ministra financí Peter Chrenko. „Společná a nerozdílná odpovědnost znamená, že pokud to půjde, budou úřady primárně vymáhat daň u dodavatelů, pakliže to nepůjde, pak od odběratelů. Primárním cílem je zamezit podvodům při řetězcových obchodech,“ říká Chrenko. „Aby i odběratel ručil za své partnery a obchodní partneři věděli, s kým obchodují. Chceme, aby se firmy řídily heslem: Znát svého zákazníka,“ popisuje návrhy Chrenko. Jakub Haas dodává, že novelou chce ministerstvo financí využít veškeré možné nástroje, které se dají použít v rámci boje proti daňovým podvodům. „Cílem ministerstva rozhodně není touto úpravou likvidovat poctivé podnikání,“ říká Haas.

Zavedení institutu společné a nerozdílné odpovědnosti umožňuje směrnice Evropské unie z roku 2006 o společném systému daně z přidané hodnoty. Využívají ho například v Dánsku, na Slovensku nebo ve Velké Británii.

Zdroj: E15 Petr Svoboda

Zpět

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám
Zavřít