Sousedé na papíře

2. ledna 2013

České firmy čím dál častěji sídlí na Kypru. Moskva i Brusel si ale na jejich anonymitu chtějí posvítit.

Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA) za první tři kvartály uplynulého roku napočítala v obchodním rejstříku celkem 1819 českých firem, jejichž majitel je registrován na Kypru. Se 114 novými společnostmi jde o největší absolutní nárůst v průběhu necelého roku. Pro srovnání – Středomoří je čtyřikrát oblíbenější než „offshorové“ Seychely, které na rozdíl od Kypru dosud platí za opravdový daňový ráj.

Středomořský ostrov už podobný status papírově ztratil. Daně se tu platí, i když desetiprocentní rovná sazba patří k nejnižším v EU. Daleko zajímavější je ale výčet položek, které lze pořídit zadarmo – žádná daň se na ně nevztahuje. Kyperský erár nechce nic za prodej obchodovaných cenných papírů, nedaní prodeje podílů v dceřiných firmách ani příjmy z dividend.

Neuvaluje srážkovou daň při platbě úroků či dividend akcionářům, kteří žijí mimo Kypr. „Daňový režim na Kypru je samozřejmě zajímavý a v porovnání s režimem českých společností v Česku i v mnoha ohledech výhodnější. Klienti si ale cení také stability a předvídatelnosti právního prostředí,“ říká Vítězslav Hruška ze společnosti SMART Companies,  která se živí zakládáním a prodejem firem.

I ona vsadila na Kypr – od listopadu tu má jako vůbec první česká společnost svého druhu stálou pobočku. „Na Kypru jde všechno rychleji a snadněji. Třeba oproti Nizozemsku u nás vyjde založení firmy čtyřikrát až pětkrát levněji,“ chválí svou domovinu Andreas Aristidou, který pro SMART Companies na Kypru pracuje jako business manager. Jeho pražský zaměstnavatel má ambiciózní cíle – v novém roce chce počet svých klientů na Kypru zdvojnásobit a míří také na zahraniční klientelu, ruské nebo čínské podnikatele.

Celý článek naleznete v Euro rubrice Report - daňové ráje, str. 34.

Zpět

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám
Zavřít