Seychely nejsou daňovým rájem.

8. října 2021

Zatímco v roce 2020 Evropská unie seznam zemí nespolupracujících v daňové oblasti rozšířila o čtyři státy - Panamu, Seychely, Palau a Kajmanské ostrovy, ti samí zástupci unijní sedmadvacítky – resp. ministři financí zemí EU, před několika dny z listiny států podporujících zneužívání daňových postupů ostrovní státy vyškrtli z tohoto seznamu právě Seychely, Dominiku a Anguillu.

Tyto státy se tak dostaly do skupiny lépe hodnocených jurisdikcí, které ač nesplňují všechny mezinárodní daňové standardy, tak se zavázaly ke zlepšení. Nyní byly do této skupiny zařazeny například i Hongkong, Katar, Kostarika nebo Uruguay. Na black/grey listech chybí také státy EU, což ovšem vůbec neznamená, že v EU problém neexistuje.

Např. seychelská republika učinila reálná opatření ke zvýšení transparentnosti, nicméně tamní firmy umožňují nadále velmi silnou ochranu soukromí. Veřejné rejstříky tam totiž stále neexistují, registrační agenti mají povinnost mlčenlivosti a nadále je umožněna regulérní nominee držba podílů. Nejen Seychely ale i další jurisdikce fungující s prvky systému Common Law ale táhnou i možností uzavírání opčních doložek, nebo doložek typu „drag along“ nebo „dead lock“, jejichž následkem přechází podíly na osoby do té doby s firmou nespojité.

Listinu, s jejíž pomocí chce efektivněji bojovat proti pokusům obcházet daňové povinnosti, EU vytvořila v roce 2017. Za tvrdé daňové ráje evropský blok nadále považuje Americkou Samou, Fidži, Guam, Palau, Panamu, Samou, Trinidad a Tobago, Americké Panenské ostrovy a Vanuatu.

 

Zpět

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám
Zavřít