Problémy webu Justice.cz brzdí podnikání.

10. ledna 2014

České úřady a instituce nezvládají začleňovat nové IT systémy a on-line služby do svých agend. Po pádu registru vozidel nebo novoročních obavách z problémů s výplatami sociálních dávek je tu další důkaz.

Dodalo jej ministerstvo spravedlnosti a jeho Informační systém obchodního rejstříku a web Justice.cz, na němž měl od Nového roku běžet nový systém Inteligentních formulářů. Zprovoznit se jej však podařilo až 6. ledna, teď pracuje v přechodném režimu. Změny reagovaly na novoroční legislativní úpravy a na zákon o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob. S rokem 2013 skončila platnost formulářů ve formátu ZFO i PDF a od Nového roku je možné návrh na zápis do obchodního rejstříku vyplňovat jen elektronicky právě prostřednictvím inteligentních formulářů.

Jak je však uvedeno na stránkách Justice.cz, proces kompletního upgradu systému je otázkou několika měsíců, během nichž bude systém pracovat v přechodném režimu. Mohou se tedy objevovat určitá omezení v rámci zpracování jednotlivých požadavků. Podle informací deníku E15 nedošlo v den spuštění systému jen k nezvládnutí náporu vyplňovaných formulářů a přetížení sítě. Formuláře navíc obsahovaly věcné chyby, jež se projevily třeba svévolným generováním textu do nežádoucích polí. Podání tak obsahovala softwarem vynucené chyby a přinejmenším zmatky.

Jana Babůrková ze společnosti SMART Office & Companies upozorňuje, že se to nemůže neprojevit ve zpožďování zápisů změn ve společnostech, v případě podání návrhů na prvozápis firmy do rejstříku pak i v možném odložení startu podnikání.

Zdroj: E15

Zpět

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám
Zavřít