Počet nových předzaložených firem se v Česku zvyšuje stále pomaleji

2. dubna 2013

Zájem českých podnikatelů o takzvané předzaložené společnosti mírně klesá. Snižuje se také jejich cena. Podle údajů některých firem, které se zabývají prodejem předzaložených společností, klesla během 4 let téměř o necelou polovinu. Největší poptávka o tyto podniky byla v roce 2008, tedy před vypuknutím finanční krize.

Místo obvyklých tří týdnů stačí na rozjezd podnikání jenom jeden den. Právě časová náročnost, která provází zakládání nových firem v Česku, je hlavním důvodem, proč si podnikatelé kupují předzaložené společnosti. Firmy, které tyto podniky prodávají, za ně vyřídí vše potřebné. "Pro české podnikatele je nejdůležitější, že, pokud si koupí ready-made společnost, tak za ni mohou jednat druhý den po jejím nákupu. To je velká výhoda oproti situaci, kdy by se rozhodli pro standardní založení společnosti, které trvá v České republice průměrně 20 dní," říká Karel Pluhař ze Společnosti Online, která se zabývá prodejem předzaložených firem. Jenže v poslední době zájem Čechů o už hotové podniky neroste tak, jako v minulých letech. Třeba Společnosti Online loni meziročně klesla poptávka o 11 procent.

U Eurospolečnosti si koupilo tyto firmy kolem 300 podnikatelů - tedy zhruba stejně jako předloni. Společnosti SMART Companies se celkový loňský prodej naopak zvýšil. Nárůst ale podle obchodní manažerky Jany Babůrkové není tak výrazný jako před čtyřmi nebo pěti lety. "Situace v roce 2013 se nedá srovnat například s rokem 2007 nebo 2008, kdy došlo k velkému nárůstu zájmu o akciové společnosti, a to z důvodu daňového testu. Takže to je i situace, proč se teď prodává méně akciových společností, protože tento aspekt už odpadl," vysvětluje Babůrková. Průměrná cena je 20 tisíc korun. Většinu prodaných firem tvoří společnosti s ručením omezeným. V některých případech se na celkovém odbytu podílejí až 90 procenty. Následují akciové a evropské společnosti.

Firmy jich za rok obvykle prodají několik desítek. "U akciových společností jsme celkově zaznamenali mírný pokles, zatímco u evropských společností se jedná o setrvalý zájem o tu právní formu. Je velmi specifická," dodává Jana Babůrková ze SMART Companies. Klesá také cena předzaložených firem. Zatímco v roce 2008 se společnosti s ručením omezeným prodávaly v průměru za 30 až 40 tisíc, teď se jejich cena podle některých odborníků může pohybovat kolem 20 tisíc korun. Nestabilní vývoj světové ekonomiky je hrozbou pro 80 procent ředitelů českých firem. Smlouvy na dobu určitou budou moci zaměstnanci dostávat opakovaně. Na proplacení faktury by podle novely neměli řemeslníci a firmy čekat déle než 60 dní. Podniky stále více otálejí s placením faktur. Dostávají do potíží své dodavatele. Čeští podnikatelé by se měli dle vlády více účastnit na rozvojových projektech.

Zdroj: ČRo Radiožurnál

Zpět

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám
Zavřít