Počet nově založených družstev v ČR v pololetí klesl o pětinu

31. října 2012

Praha 30. října (ČTK) - Počet nově založených družstev v Česku v pololetí meziročně klesl zhruba o pětinu a zakládání komanditních a veřejných obchodních společností stagnuje.

Praha 30. října (ČTK) - Počet nově založených družstev v Česku v pololetí meziročně klesl zhruba o pětinu a zakládání komanditních a veřejných obchodních společností stagnuje. Vyplývá to ze statistiky společnosti Smart Companies, která se zabývá zakládáním, prodejem a následnou správou společností.

"U družstev jde v některých regionech, jako například v Praze, až o 30procentní meziroční pokles. Tato statistika souvisí s hospodářskou krizí, která se projevila v menší ochotě podnikatelů pouštět se do nových projektů," komentovala čísla Jana Babůrková ze Smart Companies.

Například na obchodním soudu v Brně bylo během roku 2011 založeno o polovinu méně družstev než v roce 2010 a letos se tento klesající trend potvrdil i v prvním čtvrtletí, kdy bylo založeno 12 nových družstev. Dokonce ani jedna komanditní společnost nebyla v prvním čtvrtletí založena v Brně, Plzni nebo Hradci Králové.

"Po právní stránce neshledávám pro změnu za poslední roky žádné aktuální důvody. Jiné právní formy než akciové společnosti nebo společnosti s ručením omezeným jsou využívány spíše okrajově. Například u veřejné obchodní společnosti a u komanditní společnosti s ohledem na existenci osobního ručení se tyto struktury používají zpravidla pouze tehdy, má-li to významný daňový důvod," podotkla Radka Konečná z Advokátní kanceláře Konečná & Zacha.

Navzdory trendu klesajícího počtu nově založených firem v ČR se počet nově založených podniků ve formě předzaložené společnosti naopak zvyšuje. "V letošním roce jsme v prvním pololetí zaznamenali nárůst zájmu klientů o 15 procent. Rychlost a jednoduchost získání společnosti, v kombinaci s již splaceným základním kapitálem, tak zůstává důležitým faktorem i v době hospodářské krize," dodala Babůrková.

Zpravodajství ČTK | 30.10.2012 | 16:35 | Rubrika: Makroekonomika - Praha, Středočes. kraj, ČR | Autor: fd | Téma: SMART

Zpět

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám
Zavřít