Opuštěný dům, kde sídlí sto firem? Divné, ale možné

3. září 2013

Squateři, kteří obsadili neobydlený dům patřící firmě Radovana Vítka, upozornili na to, že tu sídlí stovka firem. Některé jsou napojené na Rittigovy právníky.

Otlučené zdi, rozbitá okna a divokou zelení zarostlý dvůr obvykle nenaznačují sídlo firmy disponující miliardovými částkami. Squateři, kteří o víkendu obsadili neobydlený chátrající dům v lukrativní části Prahy na Pohořelci blízko Pražského hradu, však právě na takové sousedy narazili. Podle obchodního rejstříku má na stejné adrese své sídlo přes sto firem, podnikatelů jednotlivců, a dokonce i jedna advokátní praxe.

Mezi nimi například i společnost CPI Národní, která stojí za probíhající výstavbou Copa Centra v centru metropole za 3,3 miliardy korun. I další společnosti z polorozpadlého domu přímo souvisí právě se skupinou CPI realitního magnáta Radovana Vítka, které patří i celý dům. Podle generálního ředitele CPI Zdeňka Havelky sestěhovala společnost své firmy do polorozpadlého domu, protože si na lukrativní adrese chtěla vybudovat oficiální sídlo. Z plánů však sešlo.

„V mezičase, kdy jsme se sídlem počítali, jsme tam umisťovali sídla firem z naší skupiny. V tuto chvíli už to není aktuální, to znamená, že nové firmy už přibývat nebudou a postupně budeme firmy přesouvat do jiných našich objektů,“ řekl MF DNES Havelka. Společnost Transparency International upozornila, že na Pohořelci sídlí i několik firem napojených na advokátní kancelář MSB Legal, někdejší Šachta & Partners. Ta nechvalně proslula vymáháním bagatelních dluhů od černých pasažérů pražského Dopravního podniku a nyní spolupracuje s pražským lobbistou Ivo Rittigem. Koncem června prohledala kvůli tomu její kanceláře i protikorupční policie.

Podílník MSB Legal Marek Stubley působí například jako předseda představenstva ve společnostech Modřanská Property a Třinec Property. Členy v dozorčích radách – kde nyní sedí i Vítek – byli dříve zbylí dva podílníci advokátní kanceláře, Karolína Babáková a David Michal. Obě společnosti spravují různé nemovitosti z portfolia CPI. Kromě firem skupiny CPI sídlí na Pohořelci ještě několik bizarních společností zabývajících se například vydáváním knih o pokeru nebo výrobou animovaných uměleckých filmů. Podle Havelky sídlily tyto firmy na adrese ještě předtím, než skupina dům koupila. „Nevěnujeme pozornost lustrování. Nás zajímá právní titul k užívání budovy, a jestli tam má někdo historicky adresu, tak to není úplně náš problém, jako spíš jeho,“ říká Havelka. Podle databáze České advokátní komory má na Pohořelci sídlo i advokát Tomáš Slonek.

Zákon to nezakazuje

Odborníci na obchod s nemovitostmi upozorňují, že stovka firem na jedné adrese není ničím neobvyklým a v Česku se objevují i domy, kde sídlí téměř tisícovka firem. „Není to nic neobvyklého a běžné to je i v zahraničí. Je diskutabilní, jestli by to mělo být i na Pohořelci, kde budova není zrovna v dobrém stavu. Zákonu to ale nijak neodporuje,“ říká Jana Babůrková ze společnosti SMART Companies, která se zabývá zakládáním a prodejem takzvaných ready made společností.

Zpět

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám
Zavřít