Novela zákona o obchodních korporacích přinesla změny pro monistické společnosti. Týkají se i vás?

2. března 2021

V souvislosti se změnou legislativy by měly monistické akciové společnosti dbát zvýšené opatrnosti, jelikož u společností, které měly před 1. 1. 2021 vícečlennou správní radu, reálně hrozí, že zastupovat je nyní může každý z členů správní rady samostatně, byť před 1. 1. 2021 firmu zastupoval jen statutární ředitel.

Novelou zákona o obchodních korporacích totiž došlo k 31. 12. 2020 ke zrušení pozice statutárního ředitele a počínaje 1. 1. 2021 přešla kompetence statutárního orgánu na správní radu. Akciová společnost s monistickou strukturou vnitřního uspořádání má tak nově pouze jeden povinně zřizovaný orgán, a to správní radu, přičemž pokud to stanovy společnosti výslovně umožní, tato rada může být i jednočlenná.

Taková volba je vhodná například pro menší společnost či pro společnosti s jediným akcionářem, který jako jednočlenná správní rada může vykonávat i řídicí funkci. Monistická organizační struktura, a to i s např. tříčlennou správní radou, může představovat zjednodušení organizace, rychlejší řízení a úspory nákladů, které by jinak souvisely s odměňováním dozorčí rady.

Monistické akciové společnosti jsou také povinny přizpůsobit znění stanov nové legislativě a nové úplné znění založit do sbírky listin. Monistických společností je v České republice registrováno 7 000, což je zhruba čtvrtina ze všech akciových společností v ČR.

Zpět

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám
Zavřít
Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.