Největšími investory českých firem se stali Němci

3. října 2016

Zahraniční subjekty aktuálně ovládají 37,6 % (1,022 bilionu Kč) z celkového kapitálu (2,736 bilionu Kč) investovaného do základního jmění tuzemských firem. Největšími zahraničními vlastníky jsou letos Němci, Nizozemci a Rakušané. Majitelé firem se sídlem v Německu kontrolují téměř čtvrtinu (240,9 miliardy Kč) z celkové hodnoty základního kapitálu v českých firmách, který je ovládán zahraničními subjekty. S výrazným odstupem následuje nizozemský (17,2 %), rakouský (8,4 %), lucemburský (7 %) a kyperský (5,9 %) kapitál.

"V desetileté historii, kdy Bisnode statistiky detailně sleduje, se Německo poprvé dostalo do čela zahraničních investorů. To souvisí na jedné straně s výrazným odlivem kapitálu původem z daňových rájů, kam řadíme také Nizozemsko, na straně druhé pak s tím, že Německo je náš největší obchodní partner, a proto posilování investic v českých firmách je zcela logické," komentovala čísla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Za posledních deset let si v žebříčku největších zahraničních investorů nejvíce polepšil polský kapitál. Z 28. příčky v roce 2007 se vyšplhal na 10. místo v roce 2016 a jeho objem dosahuje 32,49 miliardy Kč. "Posilování německého kapitálu v českých firmách je logickým důsledkem stále se rozrůstající obchodní spolupráce. ČR je pro řadu německých firem zajímavým trhem pro přirozenou expanzi, neboť prodejní cena produktů německých firem je obecně relativně stejná jako na německém trhu, ale i vyšší a náklady na přepravu zboží tak nevadí, řekl ČTK manažer společnosti nabízející ready made firmy, Smart Office & Companies, Michael Dobrovolný.

Zdroj: kurzy.cz

Zpět

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám
Zavřít