Na založení firmy má stačit hodina, likvidace se dál může táhnout roky

27. července 2020

Novela notářského zákona, kterou už schválila vláda, slibuje výrazné zrychlení procesu založení firmy. Vše přes internet, prý do hodiny. Na zdlouhavosti a komplikovanosti likvidace firem, které přestaly fungovat, ale nemění nic.

Proces zakládání firmy by se již brzy mohl výrazně urychlit. Začínající podnikatelé nebudou muset chodit k notáři, vše vyřídí přes internet, údajně do hodiny. Novela notářského zákona, kterou už schválila vláda, má podporu i u opozičních poslanců. Naopak pro lidi, jejichž podnikání skončí nezdarem, se v nejbližších letech nezmění nic. Pokud se rozhodnou svou společnost zlikvidovat, musí se připravit na proces trvající až několik let, který je může stát stovky tisíc korun. S úpravou zákona se tak ještě zvyšuje tlak na to, aby majitelé své firmy raději prodali nastrčeným "bílým koním" a jednoduše si založili nový podnik. V obchodním rejstříku by tak ještě narostl počet neaktivních společností.

[Zdroj (celý článek): Hospodářské noviny]

Komentář k článku

Pominu, že firmy do hodiny nabízíme klientům od roku 2014 (dříve nám to „trvalo“ i celý den). Každopádně situace v procesu schvalování novely, s jejíž účinností se původně počítalo od 1. ledna 2021, je teď taková, že termín nejspíš nebude dodržen. Návrh sice podporuje také opozice, poprvé ale o něm budou poslanci hlasovat až v září.

Co je ale takové zdržení proti lhůtám, které jsou stále běžné a nadále bohužel běžné zůstanou při likvidaci firem?

Během uplynulé dekády trval podle dat analytické společnosti Bisnode tento proces průměrně 33 měsíců. V některých případech ovšem nejsou ani dnes ukončeny likvidace podniků z počátku 90. let. I v těch nejjednodušších případech, tedy u firem bez dluhů a majetku, trvá jejich zrušení nejméně půl roku. 

likvidace

Likvidace jsou u nás ve srovnání s jinými státy nesmyslně administrativně náročné a zbytečně zdlouhavé. Například finanční nebo celní správa má na to, aby s likvidací souhlasila, zbytečně dlouhé lhůty, likvidátor a statutár také musejí několikrát a opakovaně vyhotovovat účetní závěrky a podávat daňová přiznání.

Likvidátor navíc musí informace opakovaně zveřejňovat v obchodním věstníku a řadu dokumentů má povinnost archivovat. Proces může zpomalit i komplikované oceňování majetku, který podniku zůstal, či rozhodování o tom, v jakém pořadí vyplatit peníze věřitelům.

Likvidace společnosti tak podnikatele může vyjít na 40, ale také 300 tisíc korun – to podle velikosti firmy a komplikovanosti vypořádání. Samostatnou kapitolou je nezbytné transakční poradenství.

Takže když majitel zjistí, že je to dlouhý a drahý proces, často firmu někomu prodá a už se o to nestará. Ve finále si tak stát škodí sám, protože potom firmu na náklady státu likvidují likvidátoři jmenovaní soudem.

Inspirovat bychom se přitom mohli třeba ve Velké Británii, USA nebo Nizozemsku. Když tam společnost v účetnictví osvědčí, že nemá majetek ani závazky a že splnila všechny povinnosti, jako jsou odvody na daních, tak jí stát umožní rychlý výmaz a není potřeba řešit měsíce čekání.

Pro účely „vyčištění“ obchodního rejstříku od mrtvých schránek by ale stačilo, kdyby stát každou firmu, která dva roky po sobě nezveřejní účetní závěrku a zároveň neosvědčí relevantní sídlo, automaticky vymazal z obchodního rejstříku. 

Michael Dobrovolný, manažer SMART Office & Companies, s.r.o. z poradenské skupiny APOGEO

Zpět

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám
Zavřít
Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.