Mistrovská partie

27. června 2011

Od 12. do 19. června probíhal v Michnově paláci festival ČEZ CHESS TROPHY 2011. K této příležitosti přijel do Prahy i mistr světa Viswanathan Anand, který odehrál simultánku proti 30 soupeřům. Této simultálky se zúčastnil i Tomáš Brabec, Audit Manager APOGEO, který s mistrem držel krok 32 kol. Jaké to je hrát šachy s mistrem světa? Krátkou reportáží vás uvedeme do atmosféry simultánky.

Byla slunná neděle a právě jsem se blížil k sokolímu svatostánku na Malé Straně, kde se za chvíli zúčastním spolu s dalšími manažery simultánky proti mistru světa Viswanathanu  Anandovi. Atmosféra je uvolněná, přesto vládne u všech účastníků napětí z nadcházejícího souboje. Po obhlídce místa činu sedám ke stolku a spíše než na usměvavé hostesky se snažím soustředit se na nadcházející hru.

Pan Matocha zahájil dnešní klání. V zápětí přichází mistr v celé své velikosti. Jeho aura ovládla atmosféru v sále. Jsme na stejné vlně s ostatními účastníky simultánky. Těšíme se, jak to Anandovi nandáme. Atmosféru na moment přerušuje pouze pan prezident, jenž přišel exhibici podpořit svou přítomností a komentáři. 

Mistr, tedy Anand, má bílou barvu a začíná táhnout,  jeho armáda se začíná sunout jako lavina směrem k mým šikům. Zápas propukl v plné síle a všichni se mlčky nechali zatáhnout do bojové vřavy. Po pár tazích jsem pochopil, že mistr nemá svůj titul jen tak. Po ztrátě dámy, které se mistr zmocnil s nebývalou brutalitou, prahnu po odplatě. Bojová vřava sílí. Moje armáda však působí jako šiky kamikadze. Dochází sice k pobití významných figur na obou stranách, mé řady však znatelně prořídly a je nutné chránit krále. Po další desítce tahů však bylo jasné, že ani chrabré sebeobětování poddaných krále nespasí a ačkoliv mistrovi řady jsou též značně zdecimovány, jeho taktické manévry a útočné výpady působí naprostou demoralizaci, která nemůže skončit jinak, než zaříznutím mé hlavní figury. Ano, mistr je opravdu mistr. Jeho promyšlená hra a koordinované útoky přinesly své ovoce.

Na večerním rautu, kde jsem vyslechl osudy mých spolubojovníků a žal utěšil pohledem na ladné křivky přítomných hostesek a nejednou sklenkou dobrého vína, musím říci, že celkově jsem vyhrál, neboť jsem si mohl zahrát opravdu mistrovskou partii.

Zpět

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám
Zavřít