Likvidace společnosti před důchodem rychle a se ziskem

15. září 2020

Jak ukončit před důchodem firmu, když ji není komu prodat a potomci nemají zájem ji převzít? Řádná likvidace firmy na klíč by v tomto případě klienta stála celkem 2, 750 mil. Kč.

Obrátil se na nás klient s tím, že by po 25 letech rád ukončil své aktivní podnikání v oblasti prodeje nábytku a začal si užívat zaslouženého důchodu. Klient nemá firmu komu předat, jelikož děti se pohybují v jiných oborech, a firmu není ani komu prodat. Firma v posledních letech vydělala po zdanění 16 mil. korun, které si společník dosud nevyplatil, protože kdyby tak učinil, zaplatil by 2,4 mil. korun jako daň z příjmu z podílu na zisku (srážka). Firma navíc už předtím sama zaplatila více než 3,7 mil. korun na dani z příjmu.

Řádná likvidace firmy na klíč by v tomto případě klienta stála cca 350 tis. korun bez DPH (vč. daňového, účetního a transakčního poradenství), navíc by bylo třeba zaplatit daň cca 2,4 mil. korun (tedy náklad celkem 2, 750 mil. Kč). Likvidace takové společnosti trvá obvykle 8–10 měsíců.

Klient preferoval rychlejší postup. Pokusili jsme se tedy s kolegy, transakčními poradci ze skupiny APOGEO, najít vhodnější řešení a odlišný postup. A to se podařilo.

Likvidace společnosti rychle a se ziskem

Tým SMART COMPANIES společně s kolegy z APOGEO převzali společnost do své správy, a to vč. převodu vlastnictví a změny jednatele. Klient se tak velmi rychle (v řádů týdnů) zbavil povinností a starostí spojených s péčí o firmu a obratem získal téměř 15 mil. korun. Dostal tedy ze svého zisku ještě o cca o 1,2 mil. korun více, než kdyby firmu likvidoval sám nebo si dividendu vyplatil, a to obratem, nikoli až za 8–10 měsíců. Navíc nemusel hradit ani cenu likvidace, jelikož po uplynutí dohodnutého časového úseku společnost zanikla a byla vymazána z obchodního rejstříku v rámci podnikové přeměny.

Zpět

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám
Zavřít