Likvidace firmy není snadným oříškem

9. září 2019

"I jednoduchá likvidace bezproblémové společnosti zabere šest až devět měsíců," říká z praxe specialista Michael Dobrovolný, manažer společnosti Smart Office & Companies. Tvrdí, že zákon je zbytečně přísný a že by stačila legislativní inspirace v zahraničí.

S podnikáním v České republice skončí každoročně majitelé tisíců firem. Rekord drží rok 2018, kdy bylo zlikvidováno 10 198 subjektů. Některé případy likvidace dle zákona se však nedaří ukončit ani po letech. Vyplývá to z údajů pražské poradenské společnosti Bisnode. Zrušení společnosti likvidací je poctivým a zákonným způsobem ukončení podnikání. Výsledkem je vymazání společnosti z obchodního rejstříku.

"Momentálně je v procesu likvidace 40 583 firem," uvedla pro tisk pracovnice společnosti Bisnode Petra Štěpánová. Likvidace firmy je podle jejích slov náročný, drahý a zdlouhavý proces. Průměrná délka likvidace mezi lety 2010 až 2019 přesáhla 33 měsíců.

PROBLÉM JMÉNEM DLUH

"I jednoduchá likvidace bezproblémové společnosti zabere šest až devět měsíců," říká z praxe specialista Michael Dobrovolný, manažer společnosti Smart Office & Companies. Tvrdí, že zákon je zbytečně přísný a že by stačila legislativní inspirace v zahraničí. Podle odhadu společnosti Bisnode existuje v Česku zhruba 103 000 spících firem, což je pětina všech registrovaných. Jednoduše nelze zlikvidovat zejména firmy zadlužené anebo jinak problémové.

Zpět

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám
Zavřít