Každá sedmá z nových firem mění majitele, případů ubývá

3. května 2017

Zájem podnikatelů o koupi takzvaně předzaložených firem třetím rokem klesá. Zatímco loni změnila obratem majitele každá sedmá nově založená firma, ještě v roce 2014 zakladatelé prodali v prvním roce existence každou pátou novou firmu. Vyplývá to z úterních informací poradenské společnosti Bisnode. Pokles zájmu souvisí se zjednodušením podmínek při zakládání firem.

Loni bylo v Česku založeno 28 837 nových firem, z nich 4038 změnilo v prvním roce své existence majitele. Šlo zejména o firmy, které nikdy nepodnikaly a byly založeny za účelem následného prodeje. O dva roky dříve bylo takových společností prodáno téměř pět tisíc.

Pokles zájmu dává Bisnode do souvislosti s novelou Obchodního zákoníku, která zakládání nových firem zjednodušila, zrychlila a zlevnila. Předzaložené firmy, neboli ready-made společnosti, kupují podnikatelé, kteří potřebují začít podnikat ihned, nebo se zakládáním firmy nechtějí zabývat. Podle odhadů Petry Štěpánové z Bisnode takové firmy nyní v Česku nabízí asi 150 podnikatelských subjektů, včetně fyzických osob a advokátů.

"Mezi zájemci o koupi ready made firem v poslední době převládá poptávka po společnostech s nízkým kapitálem," řekl Michael Dobrovolný ze společnosti Smart Office & Companies, která loni uskutečnila prodej stovek ready-made firem. Rozpětí požadovaného základního jmění se pohybuje mezi 20 až 100 tisíci korun. O "korunové" firmy naopak prakticky zájem není. Nelze v nich například prodat poloviční podíl. Firmám jde o to, aby vypadaly před obchodními partnery důvěryhodně, dodal.

Ministerstvo spravedlnosti spustilo v květnu 2015 aplikaci, která umožňuje notářům provádět online zápisy do obchodního rejstříku a dalších veřejných rejstříků. Zapojením notářů se proces zápisu zjednodušil a zrychlil. Se zavedením novely snižující soudní poplatky u zápisů prováděných notáři se zároveň zápis zlevnil.

Autor: ČTK

Zdroj: tyden.cz

Zpět

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám
Zavřít