Kapitál daněný v »rájích« narůstá

20. dubna 2017

Společností, které mají vlastníka se sídlem v daňovém ráji, bylo v prvním čtvrtletí letošního roku 13 145, o 40 méně než v předchozím kvartálu. Majitelé z destinací považovaných za daňový ráj nyní kontrolují 2,85 procenta českých firem. Do jejich základního kapitálu investovali přes 378 miliard korun.

Informovala o tom poradenská společnost Bisnode. »Počet českých firem, které mají vlastníka se sídlem v daňovém ráji, již čtvrtý kvartál v řadě za sebou klesá. (…) Nicméně objem kapitálu v základním jmění ovládaných firem se od konce loňského roku zvýšil zhruba o jednu miliardu,« uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová. Největší odliv firem v prvním čtvrtletí byl u Lucemburska (pokles o 48), Seychel (o 15) a Britských Panenských ostrovů (o devět). Největší přírůstky zaznamenaly Kypr (22 nových), Spojené arabské emiráty (11) a Hongkong (9).

Jako daňové ráje se označují země s nízkým nebo žádným zdaněním zahraničních firem. Cílem vlád těchto zemí je přilákat zahraniční kapitál a vytvořit ze země významné finanční centrum. Český stát podle analytiků přichází kvůli daňovým rájům až o desítky miliard korun ročně. Ještě větší škody ale způsobují praní špinavých peněz a zastírání trestné činnosti.

Téma daňových rájů se stalo aktuálním na jaře 2016, když aféra tzv. Panamských dokumentů odhalila, že desítky významných osob z politiky i byznysu ukrývají zisky v daňových rájích. Podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku ukázaly uniklé dokumenty firmy Mossack Fonseca také na 283 Čechů.

»Zájem o takzvané off shore firmy trvá, je ale menší a zájemci jsou obezřetnější. Je to do jisté míry vlivem publicity, která v loňském roce provázela vypuknutí kauzy Panama Papers,« řekl manažer Smart Office & Companies Michael Dobrovolný.

Zdroj: halonoviny.cz

Zpět

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám
Zavřít