Jak pojmenovat firmu? Nově mají podnikatelé větší volnost při výběru názvu.

9. ledna 2014

Dobrý název společnosti hraje často velkou roli v jejím budoucím úspěchu. Pravidla pro jména právnických osob se od začátku roku mění. Naopak přísnější pravidla platí nově pro ty, kteří chtějí přesunout sídlo do zahraničí.

Jméno je základ. A dobré jméno firmy hraje velkou roli v budoucím úspěchu. Pro výběr názvu společnosti mají podnikatelé nově širší pole. Zatímco do konce loňského roku se v názvech společností mohlo objevit jen jméno společníka nebo člena, nově se dá použít jméno jakéhokoliv člověka, který má k právnické osobě zvláštní vztah.

"Člověk, jehož jméno má být ve firmě právnické osoby použito, musí udělit k tomuto souhlas. V případě, že je tento člověk již po smrti, bude vyžadován souhlas jeho manžela, zletilého potomka či předka," vysvětluje pro portál ProByznys.info Jana Babůrková ze společnosti SMART Office & Companies. Takové svolení ale není neomezené. "Ten, kdo zmíněný souhlas s užitím jména uděluje, má právo jej také kdykoliv odvolat, a to i v případě, že byl souhlas udělen na určitou dobu," doplňuje Babůrková.

I s touto novinkou ovšem dál platí to, že název právnické osoby nesmí být klamavý ani zaměnitelný s názvem jiné osoby. "Podobným způsobem bude také možno, aby název právnické osoby obsahoval některý příznačný prvek názvu jiné právnické osoby i v případě, kdy tyto společnosti nepřísluší jednomu koncernu. I zde platí, že příznačný prvek názvu jiné právnické osoby nesmí být v názvu použit bez jejího souhlasu a že názvy musí být rozlišitelné. Právnické osoby také musí být nějakým způsobem ve vzájemném vztahu, například mít stejného zakladatele," vysvětluje Babůrková.

Kromě pravidel pro název společnosti se od Nového roku změnily také podmínky pro případ stěhování firem do zahraničí. Kdo totiž bude chtít převést sídlo právnické osoby z Česka do jiné země, musí o tom s předstihem informovat. Jak píše portál ProByznys.info, takový záměr zveřejnit s uvedením adresy nového sídla a právní formy alespoň tři měsíce před předpokládaným termínem přemístění.

Zdroj: http://byznys.ihned.cz/podnikani-a-dane/c1-61508270-jak-pojmenovat-firmu-nove-maji-podnikatele-vetsi-volnost-pri-vyberu-nazvu

 

 

 

Zpět

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám
Zavřít