Firmy míří do ciziny. Na co nesmí zapomenout?

9. prosince 2021

Zlaté české ruce, špičkoví odborníci, renomované vzdělávání i úspěšné start-upy. To vše v Česku máme. Na českých produktech je jasně patrná erudice i tradice a českéfirmy umí vytvářet a zavádět špičkové technologie. Máme ale také velmi malý trh, slabý zahraniční lobbing, moc nepodporujeme rodinné firmy, řemeslo ani firmy v počátečních fázích rozvoje a nevyužíváme poradce. V důsledku toho spíš montujeme a do zahraničí dodáváme, o co si řeknou.

Českým podnikatelům by neměl stačit punc CZ a neměla by jim chybět ambice zamířit do zahraničí, hledat tam novou klientelu i kapitál. A právě takových v poslední době přibývá. Rozhodnutí o expanzi na zahraniční trh přichází většinou z přirozených důvodů: zvětšit trh či snížit závislost na jednom trhu, snížit výrobní náklady a podobně. I plánovaná expanze ovšem bývá nezřídka procesem, v němž se věci vyvíjejí, některé otázky se formulují i zodpovídají v jeho průběhu a do finálního řešení se promítá řada „prioritně rozhodujících“ hledisek.

Ať už je expanze řešena jakkoliv, funkční a efektivní výsledek je možné očekávat pouze tehdy, když se vše odehrává v souladu s mezinárodními daňovými dohodami a místními korporátními specifiky. V opačném případě totiž nemusí nejen nadějný, ale ani zcela relevantní byznys vůbec dávat smysl.

Důležité je ujasnit si, zda jít na konkrétní trh formou obchodního zastoupení, nebo v zahraničí založit firmu, a také zvolit právní formu podnikání. V Evropě je pak (nejen) z hlediska prestiže a lepší šance dostat se do povědomí vhodná zejména forma SE, tedy evropská akciová společnost. Například v Asii, USA, ale i ve Velké Británii se může vyplatit založení místní společnosti. Současně je nutné řešit i problematiku dvojího či regionálního zdanění nebo případného zdanění provozovny a stanovit design vlastnické struktury. Nejen kvůli tomu, aby se zamezilo dvojímu zdanění, ale například i pro snazší aplikaci některých nařízení, směrnic či jiných předpisů. To vyžaduje odborné služby. Obezřetné nastavení vlastnické struktury může být důležité také kvůli reputačním rizikům.

Otázek, jež vyvstanou, je ale víc. Jaké licence k distribuci svého produktu potřebujeme? Ve které bance a jak otevřeme účet? Co všechno musíme úřadům a bankám předložit?Jak správně realizovat a alokovat náklady s expanzí spojené? Jak mají být směrovány finanční toky a distribuční cesty? Jak distribuční cesty vybudovat? Jaké jsou v dané zemi sazby DPH? Budeme muset platit clo? Jak prokážeme správci daně místo plnění a dodání zboží? Jaké bude firma platit daně a komu? Musíme řešit nastavení takzvaných transferových cen uvnitř firmy? Například IT developeři v praxi často řeší komplikace způsobené rozdíly mezi právními řády spočívající třeba v různém pojetí osobnostní složky autorských práv. Nebo musí vymyslet, kde budou ukotveny ochranné známky a které osoby se budou podílet na vývoji produktu.

Ačkoliv odpovědi na uvedené otázky někdy nejsou jednoduché, je zcela zásadní je dát. Správné daňové, transakční a korporátní nastavení výrazně pomůže návratnosti nákladů i efektivitě budoucí činnosti. To vše totiž zasáhne do tvorby ceny produktu.

Neopominutelné jsou také klientské preference platebních metod a zažité způsoby dopravy i komunikace. Ve výsledku mohou značně ovlivnit podnikatelský úspěch či neúspěch na zahraničních trzích. Česko, Rusko, Ukrajina nebo Švédsko jsou země dobírek a výdejen, kdežto němečtí a rakouští klienti preferují úhradu na fakturu. Západní Evropa používá PayPal a Američané jen neradi platí jinak než kartou. Nehledě na to, zda byly odpovědi na všechny důležité otázky nalezeny, je tu ještě nutnost pořídit si výrobní zařízení, najít sídlo i místní účetní firmy a daňového poradce. Takže expanze se jednoduše neobejde bez investic. Firma musí proto být efektivní i na domácí půdě, protože její schopnost ustát náklady vázané na expanzi je samozřejmě klíčová.

Autor: Michael Dobrovolný, https://ekonom.cz/c1-67009700-firmy-miri-do-ciziny-na-co-nesmi-zapomenout

Zpět

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám
Zavřít