Evidovaných svěřenských fondů je už přes 900, jen od července přibyly tři stovky

10. září 2018

V evidenci svěřenských fondů je těchto subjektů k dnešnímu dni k dohledání přesně 914. Fondy založené před 1. lednem 2018 měly povinnost registrovat se do 1. července, nové vznikají podle současných pravidel až zápisem do evidence, kterou vedou rejstříkové soudy. Podle odhadů došlo zhruba u 200 fondů k zániku svěřenské správy z důvodu porušení evidenční povinnosti.

„Jen od začátku letošního července přibylo v evidenci přes 300 svěřenských fondů. Svou roli možná sehrál i fakt, že Češi nechávají vše na poslední chvíli,“ komentuje situaci Michael Dobrovolný, manažer společnosti Smart Office & Companies ze skupiny Apogeo.

Dobrovolný připomíná, že tato čísla se velmi blíží dřívějším odhadům firmy. „Reálný nárůst je možno vysvětlit zejména tím, že v našem právním prostředí jde skutečně o jedinečný nástroj k efektivní ochraně rodinného či jiného majetku před budoucími riziky, například v podobě exekucí nebo insolvencí,“ vysvětlil manažer.

Podle něj je nárůst především důsledkem zvyšující se popularity svěřenských fondů, které slouží mimo jiné k bezpečnému mezigeneračnímu předání majetku bez rizik, jež by jinak hrozila například v dědickém řízení.

„Česká právní úprava je natolik unikátní, že se o naše fondy intenzivně zajímají i Britové a Němci,“ dodává Dobrovolný.

Do veřejného rejstříku se svěřenské fondy povinně zapisují podobně, jako už dříve akciové společnosti nebo „eseróčka“. Došlo tak k zásadnímu zvýšení jejich právní jistoty, ale i transparentnosti, a zároveň ke zlepšení praktické ochrany důvěrných údajů. Dříve se totiž svěřenské fondy nikde neevidovaly a existovaly tedy vlastně pouze v podobě notářského zápisu a povinné registrace u příslušného finančního úřadu.

"Nejen úřadům a bankám, ale hlavně svěřenských sprácům se bude do budoucna lépe pracovat, jelikož nebude nutné každému, s kým svěřenský správce jedná, předpokládat k prokázání notářský zápsi často plný důvěrných údajů, nýbrž postačí prostý záznam z evidence", vysvětluje Dobrovolný.

APOGEO Group paří k zakládajícím členům Asociace pro podporu a rozvoj svěřenských fondů. Založila také jeden z prvních českých svěřenských fondů vůbec.

Zdroj: https://www.denik.cz/ekonomika/evidovanych-sverenskych-fondu-je-uz-pres-900-jen-od-cervence-pribyly-tri-stovky-20180910.html

Zdroj: https://www.denik.cz/ekonomika/evidovanych-sverenskych-fondu-je-uz-pres-900-jen-od-cervence-pribyly-tri-stovky-20180910.html

 

Zdroj: https://www.denik.cz/ekonomika/evidovanych-sverenskych-fondu-je-uz-pres-900-jen-od-cervence-pribyly-tri-stovky-20180910.html

 

Zpět

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám
Zavřít
Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.