Enormní zájem o monistické akciovky - nový podnikatelský hit, nebo příprava podnikatelů na postcovid?

13. dubna 2021

Novela zákona o obchodních korporacích umožňuje od 1. 1. 2021 založení akciové společnosti, kterou řídí pouze jeden člověk. Akciová společnost s monistickou strukturou vnitřního uspořádání totiž může nově mít jen správní radu a ta, pokud to stanovy společnosti výslovně umožní, může být i jednočlenná. Mezi podnikateli je o tento typ společností značný zájem.

„Za naši společnost mohu potvrdit, že zájem je takřka extrémní. V meziročním srovnání evidujeme od začátku roku nárůst prodejů akciových společností téměř o 80 %. Intenzivní poptávka je také po akciových společnostech tzv. bez zapsaných akcionářů, u nichž je zjištění vlastníka z veřejných rejstříků komplikované i přes již povinnou evidenci skutečných majitelů,“ říká Michael Dobrovolný, manažer společnosti SMART Office & Companies, s.r.o. ze skupiny APOGEO.

Monistická organizační struktura, a to i s např. tříčlennou správní radou, může představovat zjednodušení organizace, rychlejší řízení a úspory nákladů, které by jinak souvisely s odměňováním dozorčí rady. Tedy volba vhodná například pro menší společnost nebo společnosti s jediným akcionářem, který zároveň vykonává řídicí funkci.

Na trhu lze pozorovat tendenci, kdy podnikatelům patrně nezbývá než reagovat na zoufalé dění související s pandemií, čehož následkem sice vzniká mnoho nových firem, kterých se ovšem staré závazky jaksi týkat nebudou, a je zde riziko, že původní entity mohou zůstat „napospas“.

Přitom už nyní se odhaduje, že v obchodním rejstříku je cca 80 000 firem „mrtvými schránkami“ a lze předpokládat, že v průběhu roku 2022 to rozhodně nebude lepší.

V souvislosti se změnou legislativy musí monistické akciové společnosti založené před rokem 2021 přizpůsobit znění stanov této nové legislativě a nové úplné znění založit do sbírky listin. „Monistických společností bylo podle databází Bisnode A Dun &Bradstreet Company v České republice v říjnu loňského roku registrováno 7 000, aktuálně to je téměř o čtyři procenta více, tedy 7 265. To je víc než čtvrtina všech akciových společností v ČR,“ připomíná Petra Štěpánová, analytička Bisnode A Dun & Bradstreet Company.

Zpět

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám
Zavřít
Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.