Důsledek rozhodnutí Nejvyššího soudu sp. zn. 27 Cdo 3549/2020 ze dne 12. května 2021

23. června 2021

Nejvyšší soud svým rozhodnutím sp. zn. 27 Cdo 3549/2020 ze dne 12. května 2021, způsobil nejen starosti, ale i výdaje obrovskému počtu obchodních korporací, které mají předmět podnikání definován jako „výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“.

Dle názoru Nejvyššího soudu totiž společenská smlouva nemůže jako předmět podnikání uvádět pouze název volné živnosti, tedy „výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“.

I když toto vymezení obsahují tisíce společenských smluv, dle názoru Nejvyššího soudu se nejedná o vymezení dostatečně určité. Určení předmětu podnikání nebo činnosti obchodní korporace je jednou z povinných obsahových náležitostí společenské smlouvy, resp. stanov. Pokud má tedy společnost v obchodním rejstříku zapsaný uvedený předmět podnikání, může ji rejstříkový soud vyzvat, aby zjednala nápravu. Nezjedná-li nápravu ve stanovené lhůtě, může ji soud uložit pokutu až 100 000 Kč a v konečném důsledku může přistoupit i k jejímu zrušení.

Vymezení předmětu podnikání obchodní korporace nemusí doslovně konstatovat názvy jednotlivých živností či oborů volné živnosti dle živnostenského zákona, nýbrž postačí, je-li předmět podnikání ve společenské smlouvě dostatečně určitě a srozumitelně vymezen, živnostenský úřad jej má sám podřadit pod příslušnou živnost dle živnostenského zákona.

 

Zpět

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám
Zavřít