ČR je pro zahraniční podnikatele nadále atraktivní

22. prosince 2009

Česká republika je i nadále atraktivní pro zahraniční podnikatele a menší firmy. Za období leden až listopad 2009 tvořili zahraniční podnikatelé 30 % klientů v oblasti prodaných ready made společností.

Stále dominantně převažuje nákup nemovitostí a služby. "Více než polovina našich zahraničních klientů kupuje české předzaložené, tzv. ready-made, společnosti za účelem nákupu nemovitostí," říká Petra Janáková, obchodní manažerka společnosti SMART Companies.

I přes finanční krizi jsou prodeje srovnatelné s rokem 2008, v roce 2010 se očekává nárůst prodejů u evropských akciových společností SE.
Česká republika je i nadále atraktivní pro zahraniční podnikatele a menší firmy. Za období leden až listopad 2009 tvořili zahraniční podnikatelé 30 % klientů v oblasti prodaných ready made společností. Přes 50% všech nově založených firem mají právní formu akciové společnosti.

Zájem zahraničních podnikatelů o oblasti podnikání v ready-made prostředí v % v letech 2009 a 2008, dle statistik SMART Companies

Oblast podnikání 2008 2009
reality 50% 54%
obchod 19% 17%
doprava 17% 16%
služby 14% 13%

„Mezi oblasti podnikání, které dominantně zajímají zahraniční podnikatele, jednoznačně patří reality a nákup nemovitostí,“ zhodnotila Petra Janáková 50% podíl největší oblasti podnikání – realit a pokračovala: „nákup nemovitosti prostřednictvím společnosti je běžným způsobem akvizice, a to i v případech, kdy je možné nemovitost koupit napřímo jako fyzická osoba.“

V poslední době roste zájem i o další obory. Jsou to především logistika, automobilová doprava a distribuce zboží s tím spojená. To je dáno díky centrální poloze České republiky v Evropě. Tyto obory mezi sebe dělí zbývajících přibližně 50%.

Mezi důvody, proč se zahraničí klienti obracejí v počátku svého podnikání na prodejce ready-made společností převažuje především čas a dále pak jazyková bariéra, se kterou se cizinci stále setkávají na úřadech.

„K celkovému reálnému propadu v oblasti ready-made firem oproti roku 2008 nedošlo. V příštím roce očekáváme nárůst prodeje ready-made, a to především u evropských akciových společností (SE). “ komentovala výhled pro rok 2010 na trhu prodeje ready-made firem Petra Janáková.

Snad jedinou překážkou nákupu společnosti v roce 2010 by mohla být, pro zahraniční podnikatele, snaha českých zákonodárců o zrušení listinných akcií na majitele, kterým chtějí, dle předkladatelů novely zákona, zprůhlednit vlastnictví akciových společností.

„Naši klienti již zjišťují aktuální stav a bojí se případného chaosu, který by nastal. Jen v loňském roce 2008 bylo založeno přes 1700 akciových společností s tím, že přibližně 90% z nich má akcie na majitele,“ řekla Petra Janáková ze společnosti SMART Companies a následně dodala, že: „i v případě, že by byla tato novela schválena a zákon by vešel v platnost, mají vlastníci těchto firem nadále možnost zůstat v anonymitě a to díky využívání společností v tzv. offshore jurisdikcích. V praxi by to znamenalo, že akcie společnosti koupí právnická osoba – zahraniční společnost, na akciích pak bude uvedeno pouze jméno této společnosti. Její vlastníci tak opět zůstanou v anonymitě,“ shrnula reálný dopad navrhované novely zákona Petra Janáková ze společnosti SMART Companies.

Zpět

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám
Zavřít