Chystaná regulace virtuálních měn

7. prosince 2020

V důsledku chystané novely z. č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu (dále jen „AML zákon“), budou mít osoby nakládající s virtuálními měnami nové povinnosti.

  • osobou poskytující služby spojené s virtuálním aktivem =  osoba, která jako předmět své podnikatelské činnosti kupuje, prodává, uchovává, pro jiného spravuje, převádí či zprostředkovává nákup nebo prodej virtuálního aktiva, poskytuje finanční služby týkající se nabídky nebo prodeje virtuálních aktiv, případně poskytuje jiné obdobné služby spojené s virtuálním aktivem (Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Ripple apod.).
  • virtuálním aktivem = elektronicky uchovatelná nebo převoditelná jednotka, která je způsobilá plnit platební, směnnou nebo investiční funkci, nehledě na to jestli má emitenta.

Osoby poskytující služby spojené s virtuálním aktivem budou v důsledku novelizace přílohy č. 4 zákona č. 455/1991 Sb., živnostenský zákon, povinny získat živnostenské oprávnění (živnost volná č. 81 – Poskytování služeb spojených s virtuálním aktivem). V případě vykonávání tohoto oboru činnosti bude požadována bezúhonnost skutečného majitele právnické osoby a osoby, která je členem jejího statutárního orgánu, zástupcem právnické osoby v tomto orgánu, anebo v postavení obdobném postavení člena statutárního orgánu. Osoby poskytující služby spojené s virtuálním aktivem budou povinny se zapsat do registru subjektů poskytující služby spojené s virtuálním aktivem, který povede Finanční analytický úřad a zápis do tohoto registru bude podmínkou pro poskytování služeb. Osoba poskytující služby spojené s virtuálním aktivem se nově stane "osobou povinnou" dle AML zákona, a to se všemi důsledky.

Vzhledem k tomu, že osoby poskytující služby spojené s virtuálním aktivem budou osobami povinnými dle AML zákona, budou povinny k plnění procesů identifikace klienta, procesů povinné kontroly klienta, plnit povinnosti archivace, jakož i povinnosti oznamovat podezřelé obchody, povinnosti školit zaměstnance, povinnost vypracování Systému vnitřních zásad, postupů a kontrolních opatření a systému Hodnocení rizik. Lze podotknout, že zajištění plnění těchto povinností nebude nijak snadné.

Neregulované období vydávání a obchodování s kryptroaktivy v EU nesporně končí. Řada společností zabývajících se výměnou kryptoměn za běžné fiat měny, nebo správou uživatelských fondů (směnárny, burzy, ale i další subjekty, provozovatelé platebních bran, peněženek), tak získají povinnosti, které měly mít už dávno. Ačkoli uživatelé těchto služeb již budou pod dohledem finančního systému a budou nuceni pečlivě vážit komu svou identitu svěří (neboť zde jednoznačně roste riziko odcizení identity),  v konečném důsledku se může zlepšit pozice virtuálních měn před bankami.

Zpět

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám
Zavřít
Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.