Boj proti karuselu: přihlásit firmu k DPH prý může být oříšek

9. dubna 2016

Stále více roste zájem po předzaložených firmách, které jsou zároveň registrované k dani z přidané hodnoty. Alespoň to tvrdí společnost Smart Companies, podle níž za tím stojí přísný přístup daňové správy, díky němuž se z přihlášení firmy k DPH stal oříšek i pro zkušeného experta.

Finanční úřady začaly pod drobnohledem zkoumat všechny firmy bez historie, které se chtějí registrovat k DPH. Důvodem je snaha eliminovat v zárodku takzvané karuselové podvody. Kvůli nim stojí před soudem mimo jiné íránský podnikatel Shahram Abdullah Zadeh, který měl podle obžaloby připravit Česko o 2,5 miliardy korun při dovozu pohonných hmot, když se společníky založili šest desítek firem, do kterých nasadili takzvané bílé koně.

Podle manažera Smart Companies Michaela Dobrovolného ale na to doplácejí poctiví podnikatelé. „Přicházejí k nám s tím, že na českých úřadech neuspěli a zvažují založení firmy v zahraničí, kde je vše mnohem snazší,“ popisuje.

Dobrovolný dokonce tvrdí, že registrovat dnes nové „eseróčko“ k DPH je oříšek i pro zkušeného daňaře. Proto momentálně převažuje poptávka po předzaložených firmách registrovaných zároveň k DPH nad nabídkou. Tomu odpovídá i jejich cena. Podle Dobrovolného dosahuje zhruba čtyřnásobku ceny běžné ready made společnosti. Může se tak vyšplhat na vyšší desítky tisíc korun.

Zdroj: e15.cz

Zpět

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám
Zavřít