Bloomberg: Lstiví bankéři podkopávají bankovní reformu

17. března 2010

Od bankéřů bychom čekali pokoru, vzhledem k tomu, že svými kšefty málem zruinovali světovou ekonomiku. Jsou ale stejně arogantní jako vždy. Zatímco šéfové bank vedou řeči o reformě, jejich zástupci na skutečné frontě odporují vládním pokusům předejít budoucímu opakování finančních krizí.

Bankovní lobby ve Washingtonu nyní například zaměřila svá děla na návrh prezidentova poradce a bývalého šéfa Fedu Paula Volckera, který by bankám zakazoval zřizovat fondy pro účelové odkupy akcií a měl by omezovat užití bankovních depozit v mimořádně rizikových operacích.

Zákaz investovat prostředky vkladatelů do rizikových produktů podle bank nebude fungovat, protože je prý složité rozlišit obchody, které banka dělá za sebe a které za klienty. Nejlépe placené matematické mozky zaměstnané v bankovnictví by to ale snad měly zvládnout rozlišit. Status quo bankám vyhovuje, protože právě riziko zajišťuje vyšší zisky a bonusy. Proto si komerční banky již před deseti lety vynutily změnu zákona, jež jim dovolila vpád na trh investičního bankovnictví.

Wall Street chce zachovat svět, kde je možné hrubě ohýbat účetnictví, jak se stalo v případu Lehman Brothers, a kde je možné schvalovat operace jdoucí proti zájmům klientů banky, jak činí výkonný ředitel Goldman Sachs Lloyd Blankfein. Šéfové bank podporují reformu, která zamete svinčík po padlých bankách, a to způsobem, jenž se nedotkne finančních trhů. Správnou cestou je však návrat k rozlišení komerčních a investičních bank a dohled nad přiměřenou velikostí jednotlivých domů.

Zdroj: David Pauly, Bloomberg

Zpět

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám
Zavřít