6 věcí, které si pohlídat při nákupu ready-made společnosti

25. září 2019

Chcete založit s.r.o. a nechce se vám běhat po bankách a úřadech? Řešením je nákup ready-made společnosti. Připravili jsme pro vás seznam věcí, které si při nákupu určitě pohlídejte.

Pozor na zadlužené a levné ready-made společnosti

1. Bezdlužnost společnosti - čistotu společnosti s jistotou prokáže pouze audit účetní uzávěrky ve spojení s jednoznačnými smluvními ujednáními. Je vhodné mít se na pozoru, pokud je bezdlužnost společnosti pouze různě „garantována”.
 
2. Splnění zákonných povinností - ověřte si, že společnost má splněné povinnosti vůči všem orgánům státní správy, rejstříkům a evidencím. To obnáší mj. řádně podaná daňová přiznání, založené dokumenty ve sbírce listin, označené sídlo, evidované všechny povinné informace v obchodním a živnostenském rejstříku, evidence skutečných majitelů atd.
 
3. Nákup od poradce, ne prodavače - ready-made společnost pořizujte od renomovaného poradce. Předejdete tak zbytečným komplikacím. Odborní poradci od začátku řeší s podnikatelem i vnitřní nastavení společnosti. Jde například o daňové konsekvence, předkupní práva k podílům, jejich dědičnost, usnášeníschopnost valné hromady,  „ovládací“ či „řídící“ práva, zisk, možnost hlasovat na dálku, připuštění zvláštních podílů a akcií, popřípadě možnost vydávat kmenové listy apod. Sofistikované nastavení je zcela nezbytné řešit např. když do společnosti vstupuje investor nebo pokud dochází k expanzi na zahraniční trh.
 
4. Společnosti založené „levně” - v praxi je mnoho s.r.o. zakládáno bez odborného poradce. Zakladatelé, vedeni úmyslem ušetřit, založí společnost zakladatelským právním jednáním, které obsahuje jen a pouze nezbytné náležitosti a v souladu s novelou zákona č. 549/1991 Sb., o soudních poplatcích a Vyhláškou č. 196/2001 Sb., o odměnách a náhradách notářů, správců pozůstalosti a Notářské komory České republiky zakladatel „ušetří“ za sepsání veřejné listiny i za soudní poplatek. Takovou společenskou smlouvu je ale možné měnit pouze dohodou - výše podílu proto nehraje roli při „hlasování“.
 
5. Základní kapitál - společnost s příliš nízkým základním kapitálem se často jeví v očích obchodních partnerů jako méně věrohodná. Některé systémy hodnotící úvěruschopnost a rizikovost společností akcentují špatný poměr vlastního a cizího kapitálu.
 
6. Společnost s registrací k DPH zapsaná pochybným způsobem - registrace nekompetentní osobou, vágním, pochybným nebo rovnou nelegálním způsobem může zapříčinit opoždění, zadržení či odmítnutí odpočtu DPH, zpochybnění dobrého jména společnosti i fyzických osob a nezřídka problémy s policií.
 
6 věcí, které si pohlídat při nákupu ready-made společnosti

S námi nemusíte mít strach začít podnikat

Založte si u nás online ready made s.r.o., s historií, základním kapitálem a bez skrytých závazků, do 24 hodin.
 

Zpět

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám
Zavřít