Skok na obsah stránky, Hlavní stránka webu, Mapa webu Vyhledávání Hlavní menu Change language

České firmy ignorují sbírku listin

15září

I přesto, že vyhláška o digitalizaci obchodního rejstříku, která ukládá právnickým osobám povinně ukládat do sbírky listin důležité dokumenty, vstoupila v účinnost před třemi lety, většina českých firem ji stále nedodržuje. Do Sbírky listin tak i nadále nedokládá výsledky svého hospodaření více než polovina českých firem.

Společnostem však za neaktuálnost jejich sbírky listin hrozí finanční postih, a to až do výše 20.000 Kč, který může být uložen i opakovaně. Náklady na doručení listin příslušnému rejstříkovému soudu jsou však minimální. Společnost je může zaslat buď ve formátu pdf nebo na CD. Mohou se tak nejen levně, ale i rychle vyhnout pokutě či v krajním případě dokonce trestněprávnímu stíhání ve smyslu trestného činu zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. Trestní sazba v takovém případě činí jeden rok až pět let.

SMART Companies svým klientům může zaručit aktuální sbírku listin u všech společností, které nabízí, včetně společností založených v minulých letech, stejně tak jako její aktualizaci při převodu společnosti.

Více informací o službě Statusový servis

 

Z deníku E15...

D&B: Přes 60 procent českých firem porušuje zákon o účetnictví

Více než 60 procent českých společností dlouhodobě ignoruje platné zákony, když neukládají výsledky svého hospodaření do sbírky listin obchodního rejstříku. Vyplývá to z analýzy společnosti, která se zabývá poskytováním ekonomických informací a hodnocením firem po celém světě.

zdroj:  Deník E15, 15.9.2010

Celý článek zde.